„Prokletstvo mira“ je knjiga naučnofantastičnog žanra koja zahvaljujući klasičnoj postavci sukoba između dobra i zla čitatelje vodi na transkontinentalna putovanja u potragu za odgovorima na mnoge misterije čovječanstva koje su prisutne ali manje vidljive sasvim običnim ljudima. Priča je to o novim prijateljstvima, ljubavi i strahu koja na zanimljiv način veže prošlost sa sadašnjošću i budućnošću.
Roman ne govori samo o socijalnim prilikama u Hrvatskoj, nego i o ekonomskim i društvenim promjenama koje se događaju u državi u drugoj polovici 19. stoljeća (agrarna kriza 1873. godine, klasne borbe, propadanje aristokracije, raslojavanje sela).
Ana Bolava je, ispisujući stranice o životu u jednom malom češkom gradu, napisala veličanstven roman o tijelu, ranjivosti i usamljenosti, roman o neprestanoj igri svjetlosti i mraka.
Perela je jedan beskrajni dijalog koji će te nasmijati, koji će ti zagolicati onu erotsku maštu koju prećutkuješ svakodnevno, to je trač i intriga i drama koja se odvija sama od sebe. Podići će te do nebesa, a zatim te vrtoglavo spustiti i razbiti u paramparčad.
Čiča Gorio je mala enciklopedija likova i problema koje surećemo u svakodnevnom životu. Neograničena ljubav roditelja prema djeci, borba djece za prestiž i lijep život, pokušaj kupovine ljubavi, ambicije mladih ljudi u velikim gradovima... teme su koje ne ostavljaju nikoga ravnodušnim u ovom djelu. Neki odlomci se ponavljaju u različitim formama savremenih komentara, kao što je razočarenje u društveni poredak: "Moja je mladost još čista kao vedro nebo ko hoće da postane velik ili bogat čovek, treba da se pomiri s tim da mora lagati, povijati se, puzati i uspravljati se, laskati, pretvarati se. Ko pristane na to, zar ne znači da je pristao da bude sluga onih koji su lagali, povijali se, puzali.
Riječ o zabranjenoj ljubavnoj priči zlatareve kćerke i sina plemića. Radnja se odvija u 16 st. u Zagrebu. Plemić Pavao Gregorijanec spašava Doru Krupićevu prilikom jedne gužve u gradu i odvodi je njenom ocu, zlataru Petru Krupiću.